עצות של הרגע האחרון… איך נרתום את הילדים לעזרתנו בתקופת הלחץ שלפני כניסת החג?

רגע אחרון לפני כניסת החג, הלחץ גובר וחייבים להספיק לעשות את כל המשימות, הניקיונות, סידור וארגון המדפים ואתגר נוסף ,קשה לא פחות, משימת קניית המתנות למשפחה או לחברים, משימה אשר לפעמים גוזלת מאיתנו את טיפת הכוחות האחרונה. קפיצה לקניון עם הילדים היא משימה לא פשוטה עבור רוב ההורים. הילדים לא תמיד סובלניים בחנויות ומה שמעניין אותם לא בהכרח מעניין אותנו והזמן לוחץ. אותן החנויות “הקורצות” לילדים גורמות לנו  להצטער על כך שבכלל הבאנו אותם איתנו לקניון. הילדים מתחילים להתעצבן והתקפי הזעם לא מאחרים לבוא .מכירים את המשפטים הנאמרים בבכי ובכעס ? “אבל אימא אני רוצה את זה, תקני לי, תקני לי, זה לא פייר!” אני בטוחה שמכירים. היום לילדים מאוד קשה לדחות סיפוקים ומה לעשות אם גם לא בדיוק מעניין אותם התקציב הכלכלי שלנו ? בסופו של דבר, משימת קניית המתנות לחג ביחד עם הילדים הופכת לסיוט מתמשך. לא רק שלא הצלחנו לקנות את מה שתכננו לקנות והוצאנו מעבר למתוכנן, אז בנוסף לכך כולם חוזרים הביתה מרוטי עצבים.

אז כדי שזה לא יקרה , איך נוכל לרתום אותם לעזרתנו וגם לצאת שפויים מהקניון ? 

קניות עם הילדים

1. הגדירו ציפיות מראש ועמדו במילה שלכם– בטרם צאתכם החוצה, בצעו עם הילדים שיחה מקדימה וצרו גבולות ברורים. וודאות תמזער את פערי הציפיות שלהם הכרוכים ביציאה זו וכן גם את התקפי הזעם שלהם.

  • הגדירו מטרה – יידעו את ילדיכם כי מטרת הביקור בקניון היא קניית מתנות לחג עבור המשפחה.
  • כלל – “קודם חובות אח”כ זכויות” – במידה והחלטתם בנוסף גם לצ’פר אותו במתנה קטנה/ או בפעילות כלשהי בקניון יידעו אותו על כך כך שיידע למה לצפות.
  • הסבירו לילד מהי התנהגות שאינה מקובלת עליכם ומה תהיה התוצאה אם יתנהג כך.
  • סמכות הורית- עמדו במילתכם ואל תתפתו לקניות מיותרות שלא תכננתם (גם אם יש מבצעים וגם אם הילד מבקש יפה). התפתות למבצעים למיניהן שוברת את מילתכם מול הילדים ומחלישה את סמכותכם. עקביות מצידכם תגרום לילדים להתייחס לדבריכם ברצינות גם בפעם הבאה.
  • במידה והילד מתנהג בצורה שאינה מקובלת עליכם, עמדו במילתכם וחזרו הביתה כפי שסיכמתם מראש. מקסימום תוכלו לחזור לסיים את הקניות בלעדיהם במועד מאוחר יותר. כך הילד ילמד להפנים שאינכם נכנעים לקפריזות שלו גם במצב של חוסר זמן .

2. רתימה לשיתוף פעולה –בקשו את עזרתו בבחירת המתנות ולטפו את האגו שלו.

שיחה לדוגמא : אמרו למשל : ” חג פסח מתקרב ועלינו לקנות X מתנות לחג, נצטרך כעת להתארגן מהר וללכת לקניון. חשבתי על כיוון מסוים של מתנות וכיוון שאני די מתלבטת אני זקוקה לעזרתך. אני סומכת על הדעה/הטעם שלך. אז בוא נלך ותעשה זאת מהר. רק זכור שהמטרה שלנו היא קודם כל קניית מתנות לחג. אעריך מאוד שתהיה סובלני ותעזור. כשנסיים את המשימה שלנו נוכל להתפנות לכיף עבור עצמנו. אני מוכנה שנלך לקנות לך___ .מעבר לזה לא אקנה היום דברים נוספים.

אם תבכה /תתרגז/ תכעס או תברח מהחנות זה מאוד יאכזב אותי. באותו רגע אנחנו נעזוב הכל ונחזור הביתה. אני סומכת עלייך שתהיה סובלני ותעזור לי.”

3. חיפוש יעיל – כדי שיהיה זה חיפוש יעיל ומהיר, כדאי שתיידעו את הילד על מספר אלטרנטיבות למתנות עליהן חשבתם, כדי שיידע במה עליו להתמקד. שנית,  הגדירו את התקציב שתכננתם עבור כל מתנה. נקבו בטווח מחירים: מינימום__ מקסימום___ ורק אז שלחו את הילד ברחבי החנות בחיפוש אחר המתנה המתאימה. כמובן אם נמצאים בחנות עם מוצרים שבירים יש להנחות  למשנה זהירות.

4. תנו לילדכם תחושה שדעתו בחירתו מוערכת על ידכם והוא  אכן עזר בקנייה – אם הילד הביא מתנה שאינה בדיוק לטעמכם האישי, התעלו על עצמכם וכבדו את בחירתו – קנו את המתנה שבחר ושבחו אותו על בחירתו,  כך תרוויחו כפליים. זכרו כי טעם הוא עניין סובייקטיבי ובמידת הצורך יש תמיד פתק החלפה . זכרו שבכל זאת אתם אלו שהגדרתם עבורו את הגבולות הן מבחינת מהות המתנה והן מבחינת התקציב.

בעצם התחשבותכם בבחירתו עשיתם את ילדכם מאושר, העצמתם את הערכתו העצמית,               הגברתם את האימון ביניכם וגם את הרצון לשיתוף פעולה להמשך.

 אתגר הניקיונות, הסידור והארגון לקראת החג….

139977320_i

כמה פעמים שמעתם את הילד שלכם צועק: ” אוף, אימא משעמם לי,  אין לי מה לעשות. “

אז תנו להם לעשות ותשברו את השעמום שלהם 🙂  .

גם למשימות מייגעות שכאלה אפשר לרתום אותם לעזרתנו ובדרך גם לפתח בהם ערכים של עזרה ותרומה לבית וגם לזכות בזמן איכות משותף.

כדי שהילדים ישתפו פעולה ויעזרו בעבודות הבית נדרשת מאיתנו גישה קצת יותר יצירתית, למשל, אפשר לבצע את משימת הסידור/הארגון או הניקיון כמשחק תחרות ביניכם בעזרת שעון סטופר.

לדוגמא: משימת ניקיון חלונות , כן, שמעתם נכון.

אפשר לתת לילד לעזור לכם בניקוי חלונות. גם אם התוצאה לא תהיה לפי הסטנדרטים שלכם. מקסימום מאוחר יותר תעברו על עבודתו מבלי שיראה כמובן.

תחילה הדגימו לו כיצד לבצע את המשימה ואח”כ הציעו להתחרות בניקיון“בוא נראה של מי החלון יהיה נקי יותר בזמן קצר יותר.” היו חכמים ואפשרו לילד לחוות חווית הצלחה. צ’פרו אותו במדבקת כוכב בסיום הניקוי. גם הקטנים יכולים להיות יעילים .

חוץ משבירת השעמום שלהם, לימוד לערכים ועזרה בשבילכם, למשימת ניקוי החלונות יש יתרון נוסף שהוא חיזוק חגורת הכתפיים שמאוד חשוב לקטנים בשיפור מיומנויות הכתיבה שלהם.

התחרו זה בזה תוך כדי ניקוי החלון.

אתם הגבוהים נקו את החלק העליון של החלונות והם ינקו את החלק התחתון . החליטו על זמן ראלי שהילדים יוכלו לעמוד בו עד שיתעייפו. נניח כוונו את הסטופר ל 5 דקות, נקו ואחרי כן בצעו הפסקה קצרה לשתייה או מנוחה לידיים וחוזר חלילה עד השלמת המשימה. .שבחו את הילד לאורך הדרך זה ייתן לו יותר מוטיבציה להמשיך.

כך אפשר לבצע כמעט כל משימה שתרצו. אפשר לנקות או לסדר תוך שמיעת מוסיקה , שירה, או צחוקים,(גם אם זה לוקח יותר זמן מהרגיל 🙂 ) .

אתם הרי מכירים את ילדיכם, יודעים מה מלהיב אותם אז חשבו על דרך יצירתית בה תוכלו לרתום אותם לעזרתכם, רק זכרו , הכלל הוא: שילוב של כיף והנאה במשימות .

חברים יקרים , יש לכם רק מה להרוויח.

מאחלת לכם שתסיימו את כל משימות החג האחרונות ברוגע ,בכיף וללא מריבות מיותרות.

חג פסח כיפי , שמח וכשר .

ממני מכל הלב ,

אילנה